Piyano

 

Piyano Almadan Önce:

Piyano satın almadan önce piyanonun yüksekliğine, pedalların çıkarttığı sese, piyano tuşlarına bastığınız zaman seslerin uzamasına ve nasıl yankı yaptığına dikkat etmelisiniz. Piyanonun ses kalitesini belirleyen piyanonun yüksekliğidir. Piyanonun kalitesini belirleyen diğer bir faktör kullanılan malzemeler ve piyanonun üretim yeridir. Örneğin Alman yapımı piyanolar en çok tercih edilen piyanolar arasındadır.

 

 

Piyanonun kalitesini anlamak için üretim kalitesi sonucu ortaya çıkan ses kalitesi, tuşların verdiği ton piyano hakkında bize bir fikir verebilir. Herkesin farklı kulağı vardır. Bazıları derin ve yüksek sesli tonları daha çok severken kimisi temiz ve yumuşak tonlardan hoşlanır. Piyanoyu hangi mekanda çalacağınızda ton konusunda size yardımcı olabilir. Sonuç olarak, hoşlandığınız tonu bilirseniz piyano almak da kolaylaşacaktır.Orta tonlar ve yüksek ve alçak tonlar arasındaki denge iyi ise alacağınız piyano kaliteli demektir. Ancak keskin ve metalik bir ses veren piyanolardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca unutmayın ki her markanın kendine has bir tonu, ses kalitesi vardır. Örneğin bir Steinway piyano ile Feurich marka piyano ya da Schneider ile Scholze marka piyano arasında büyük farklar olması kaçınılmazdır.

 

Piyanoların ömrü genellikle 30 ile 80 yıl arasındadır. Unutmayın ki ucuz bir piyano ne marka olursa olsun hiçbir zaman satın aldığınız günkü tonu size vermeyecektir. Alman malzeme ile üretilen kaliteli piyanolar tonlarını yıllarca bozulmadan korurlar. Ancak piyano ne kadar çok çalınırsa o kadar çok tonlama, akort ayarını yaptırmanız gerekmektedir. Eğer çocuğunuz veya öğrenciniz günde 3 saatten fazla piyano ile çalışıyorsa daha fazla akorda ihtiyacınız olacağını unutmamalısınız. Piyanoyu satın alırken piyanonun tonu hakkında ve nasıl akort edildiği ile ilgili bilgi almayı unutmayınız. Piyano tuşları Piyanonun tuşları da kalitesini haber veren önemli bir faktördür.İyi bir piyanonun tuş ağırlığı 50-55 gr arasında olmalıdır. Tuşlara bastığınızda sesi hemen duyuyor musunuz ya da ses yankılanıyor mu? Ağır tuşlu, sesi geç veren ve tuşlara bastığınızda sesin yankılanmadığı piyanolardan kaçınınız. Piyanonun görünümü Piyanolarda ilk olarak göze çarpan piyanonun nasıl gözüktüğüdür. Bazı müşteriler sırf görünüşü nedeniyle bazı markaları tercih etmektedir. Piyano alırken mobilyası değil ses kalitesi ve mekanik kalitesi değerlendirilmelidir.

Silent Akustik Piyanolar

 

Piyanonun mekanizmasında hiçbir aksama olmadan çalışan optik ya da temassal sistemli sensörlerle calışan Silent sistem, sensörleri çalışır hale getirdiğinizde piyanonuzun mekanizmasının tellerle temasını keser ve optik / temassal sensörleri devreye sokarak onlardan aldığı sinyali dijital bir piyano sesine çevirir ve sizin kulaklık gibi kişisel ses üretebilen aygıtlardan bu sesi almanızı sağlar.

Ayrıca bu dijital temelli işlemin gelişimini sağlayan sistem size MIDI gibi bir çok teknolojik yeniliği de piyanonuzda kullanabilme imkanı verir.

Neden Silent sistemli bir piyano tercih etmelisiniz ? Her piyanistin ve piyano eğitmeninin önerisi Piyano eğitiminin Akustik bir piyano ile olmalısı ve piyanonuzun siz ne zaman isterseniz elinizin altında olmasıdır. Silent Serisi bir piyanoya sahip olduğunuzda gece yarısı, evdeki misafirler farketmeden istediğiniz bir saatte piyano çalabilirsiniz. Artık piyano çalıp çalmamak sadece sizin karar vereceğiniz bir durum olacaktır.

Sessiz çalışabildiğiniz bir piyano alacaksanız neden FEURICH Silent Piyano tercih etmelisiniz ? Tüm dünyadaki piyano üreticileri arasında bu konuya en çok önem veren üretici olan Feurich, var olan en son teknolojiyi kullanarak üretim yapar ve bu kadar hassas olan bir sistemin bütün yedek parçalarını distribitör stoklarında bulundurur.

Ayrıca dünyanın en iyi bilinen piyano üreticilerinin büyük bir çoğunluğu Sessiz çalınabilen piyanoları için Feurich Universal Silent Piyano 122 cm yüksekliği ve kalitesiyle serisinin Dünyada en çok satılan modelidir ve sahip olduğu tüm seslerin mükemmel uyumuyla, size ödediğiniz fiyatın çok daha üzerinde bir performans sunuyor.

 

 Avrupa Piyano Markaları

  

Dünyanın en iyi piyanoları Almanya  ve  Avusturya'da  üretilmektedir. Bunu Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere izlemektedir.

 

Almanya/Avusturya :  Bechstein Feurich , Bosendorfer , Grotrian pianos, Hamburg Steinway , Sauter, Seiler, Forster, Bluthner , Ibach, ve Schimmel piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

Çek Cumhuriyeti   :   Petrof , Scholze, Bohemia ve Riegler-Kloss piyanoları.

France           :   Pleyel , Gaveau, Rameau, Erard piyanoları.

UK              :   Kemble, Chappell, Collard & Collard, Knight, Bentley, Welmar, Whelpdale, Marshal & Rose, Broadwood ve Woodchester piyanoları.

 

PİYANO’NUN  BAKIMI Ve KULLANIMI

 

Piyano çok özel ve hassas bir müzik aletidir. Isı değişimlerinden ,nemden ,direkt güneş ışığınden ve soğuk/sıcak hava akımlarından  etkilenir . Piyano imalatında  kullanılan malzemeler ; Ağaç , metal , yün çuha ve keçe'dir.

 

Ahşap malzeme Armoni tahtası  (sound board) olarak ve  hem iç mekanizma parçalarında hem de dış bölüm de mobilya olarak kullanılır.

   

Armoni Tahtası Piyanonun en önemli temel malzemelerindendir. Piyanonun arka bölümündedir.Görevi , tokmaklanıp titreşimle elde edilen sesi temiz hale getirmek ve yükseltmektir. Çok kaliteli Ladin cinsi özel kurutulmaya tabi tutulmuş çok özel ağaçlardan imal edilir.Piyanonun en hassas bölümüdür. 

 

Bu nedenle aşırı rutubet den, aşırı sıcak ve soğuktan ve de aşırı kuru havadan korumak gerekir. Piyano Kalorifer peteği ve Baca geçen duvar gibi yerlere kesinlikle yakın olmamalıdır. Direkt Güneş ışığına maruz kalabilecek yerler ve hava akımının etkili olduğu Balkon kapısı veya dışa açılan pencere de aynı yasaklı alanlardır. Yani nem kadar çok kuru bir ortamda aynı derecede zararlıdır. Ama kesinlikle piyanonun içine sulu bir kap koymayınız.

 

Metal ve demir materyaller Piyanonun iç kısmında kasnak, teller ve mekanizma içinde kullanılır. Bilindiği gibi nem ve aşırı rutubet metal malzeme düşmanıdır. Korozyona (paslanma) sebep olur. Kaldı ki piyanonun 440 hz frekans ile akort edilmesi 219 telde (bazı piyanolarda 218-220 ) 20-22 ton çekim gücü oluşturur. Aşırı ısı değişikliği genleşmeye neden olacağından bu durum tellerin iyi kaynaşmaması nedeniyle hem akort sorunlarına hem de tellerin sık sık kopmasına neden olur.

 

Piyanonun bir diğer temel malzemesi de yün den imal edilen kumaş cinsi çuha ve keçedir. Tokmaklar ve susturucular bu malzemeler kullanılarak elde edilir. Malum olduğu üzre bu tür materyallerin de düşmanları Güve gibi ve diğer kumaş yiyen böcek ve kelebek cinsi haşarattır. Bunlara da önlem olarak kışlık ve yazlık giysilere uygulanan naftalin veya bu işi görebilen böcek savar kullanmak faydalıdır. 

 

Özet olarak:Piyano Bakımı,Temizliği ve kullanım özellikleri

 

1- Piano rutubetsiz , ısısı sık sık aşırı bir şekilde değişmeyen bir ortamda bulunmalıdır.

Yani ne aşırı nemli nede aşırı kuru ortam olmamalı. Stabil olan ısı ve orta nemli bir ortam en iyi alandır. Piayano’nun yanında Okaliptus cinsi bir çiçek veya bir bitki bulunması çok kuru ortamlar için bir çare olabilir.

 

2- Duvara 5-10 cm.aralık olmalı.Duvara sıfır yapıştırılmış halde olmamalı.

 

3- İki kapı veya iki pencere arasına , bacaya veya kalorifer peteğine yakın olmamalı.

 

4- Direk güneş ışığına maruz kalmamalı. Bu durum hem piyanonun ses tahtasına ,hem akort sistemine hem de mobilyasına zarar verecektir.

 

5- Piyanonun içine küçük bir kese ile naftalin veya güve savar gibi ilaç koyunuz etkisi geçince de yenileyiniz.

 

6- Temizlik nedeniyle piyano yerinden oynatılmamalıdır. Akort sistemi zarar görür.(Bazı markalarda yeni icat edilen tekerlek sitemiyle bu sorun halledilmiştir.)

 

7- Günümüz piyano’larında genellikle polyester boya kullanılmaktadır. Temizlik eski bir penye bezle hafif nemli olarak yapılmalıdır. Piyanonun iç temizliği Akordör tarafından yapılmalıdır.

 

8- Akort ve genel bakım her yıl kalorifer veya diğer ısınma araçlarının kullanıma başlanmasından 15-20 gün sonra yapılmalıdır.(Akort yapıldıktan sonra 6 saat piyano çalınmamalıdır) Bu bakım sanıldığı kadar çok masraflı bir iş değildir.Yöreye göre 50$ ila 100$ makul fiyatlardır.

 

9- Piyano çalınmadığı zamanlarda ön kapağı kapalı tutmak faydalıdır. Uzun süre açık bırakılması ön bölümde boya tonunun değişikliğine ve de piyanonun içine toz girmesine sebep olacaktır.

 

10- Yüksek seviye ve uzun süre piyano çalanlara , eksersiz çalışmalarını Piyanonun farklı bölümleri kullanarak yapmaları önerilir.Hep aynı bölümler kullanılarak yapılan eksersiz çalışmaları bir müddet sonra piyanonun bazı bölümlerinde fazla kullanımdan ötürü problem (balans sorunu)yaratacaktır.

 

 

İLETİŞİM
  • info@piyanogalerisi.com
  • Tel : +90 212 525 53 91
  • Fax : +90 212 521 63 02
SOSYAL AĞLAR

İnteraktif Yazılım